Zprostředkovatelská realitní smlouva

ZPROSTŘEDKOVATELSKÁ REALITNÍ SMLOUVAPři prodeji Vaší nemovitosti ve spolupráci s realitní kanceláří bylo dříve dobré, dnes už díky zákonu o realitním zprostředkování č. 39/2020 Sb. víceméně i povinné, uzavřít s realitním makléřem zprostředkovatelskou smlouvu

 

Jaké jsou varianty zprostředkovatelské smlouvy?

Z každodenní praxe vím, že mnoho samoprodejců se podpisu smlouvy bojí, protože měli v minulosti špatnou zkušenost vlastní nebo někoho z okolí s neférovou realitní kanceláří. Občas i prodávající nemají čisté svědomí a bojí se, že by to zkušený realitní makléř poznal. Zatím co si myslí, že realitní praxí nebo obchodem vůbec nepolíbeného kupujícího dokáže snadno obalamutit.

Pokud si vyberete z široké nabídky realitních makléřů svého favorita a sním se rozhodnete Vaši nemovitost co nejvýhodněji prodat, tak by jste se neměli bát ani podpisu zprostředkovatelské smlouvy. Ta Vám zajistí jasná pravidla prodeje už od začátku a předejdete následným nedorozuměním z jedné nebo druhé strany.

 

Normální prodej

V praxi se objevují dva základní druhy zprostředkovatelských smluv: výhradní smlouva (exkluzivní) a nevýhradní smlouva. Záleží na Vás jaký chcete průběh obchodu, zda normální nebo na divoko. Co tím myslím?

Normální průběh je ten, kdy realitní makléř pro Vás a prodej Vaší nemovitosti dělá maximum a výsledkem je úspěšný prodej Vaší nemovitosti za nejvyšší možnou cenu. Tohoto výsledku je možné dosáhnout za předpokladu, kdy realitní makléř má obchod plně pod kontrolou. Pro Vás je přínosem vyšší prodejní cena, komunikace s jedním člověkem, úspora Vašeho času a mnohdy i hromady nervů. Tohoto normálního prodeje docílíte díky výhradní spolupráci.

 

Prodej na divoko

Pokud máte rádi divočinu, tak se nebojte podepsat nevýhradní smlouvu, nejlépe s několika realitními kancelářemi najednou. Jakákoliv písemná smlouva je lepší než žádná! Výhodou nevýhradní spolupráce je, že si můžete nemovitost prodat i sám (podmínky takového prodeje se dají dohodnout i do exkluzivní smlouvy) a možnost prodávat s více realitními kancelářemi najednou. Toto jsou nejčastější důvody které majitelé uvádějí pro nevýhradní prodej.

Málokdy si uvědomí, že takovým to divokým prodejem si píše uškodí než pomohou. Jak je to možné? Už dříve vyčerpali potenciální zájemce ze svého okolí a proto je pravděpodobnost samoprodeje velmi nízká. Pokud se rozhodnou prodávat svou nemovitost s více realitními kancelářemi s vidinou rychlejšího a úspěšnějšího prodeje, tak jsou na velkém omylu.

Tento divoký prodej dopadne většinou tak, že se na stejných inzertních serverech objeví nemovitost několikrát, nejlépe za různé ceny a s různými základními údaji. Kromě toho, že na potenciálního zájemce tato nemovitost jako neprodejná, když ji nabízí tolik realitních kanceláří, tak v tom musí být přeci nějaký háček. A zkusí některé kanceláře obvolat a zajistit si nižší cenu, kontaktovaní realitní makléři nelení a volají prodávajícímu, že mají kupce, ale je potřeba dát slevu x, y nebo z tisíc, hlavně aby byli levnější než konkurence. A to potenciální zájemce nemovitost ještě ani neviděl! Prodávající se často v tomto chaosu brzy ztratí a za chvíli neví co komu slíbil. A cena nemovitosti padá rychle dolů.

 

Doporučení

Osobně doporučuji pro úspěšný prodej Vaší nemovitosti jít normální cestou, vybrat si jednoho realitního makléře a s ním uzavřít výhradní smlouvu. Třeba na dva nebo tři měsíce a vyzkoušet jeho služby. V případě že splnil vše co jste si dohodli a co slíbil, tak sním zprostředkovatelskou smlouvu klidně prodlužte. V opačném případě si najděte jiného, spolehlivého realitního makléře. Ještě Vás upozorním, že podle nového realitního zákona je možné uzavřít výhradní zprostředkovatelskou smlouvu maximálně na šest měsíců a je možné ji opakovaně prodloužit.