Změna trvalého bydliště při prodeji nemovitosti

Změna trvalého bydliště při prodeji nemovitosti je po úspěšném prodeji nemovitosti poslední krok prodávajícího, který musí učinit. Prodávají se odhlášení trvalého bydliště zavazuje při podpisu kupní smlouvy o prodeji nemovitosti.

Změna trvalého bydliště je jednoduchý úkon. Stačí zajít na obecní nebo městský úřad v místě nového bydliště a přihlásit si trvalý pobyt. Následně musí požádat o vydání nového občanského průkazu. K ohlášení změny trvalého bydliště budete potřebovat list vlastnictví k nové nemovitosti prokazující Vaše vlastnictví, případně nájemní smlouvu.

Je potřeba vyřídit změny i u dalších dokladů. Řidičského průkazu se změna netýká, ale pokud vlastníte dopravní prostředek, je potřeba změnu rovněž nahlásit a zapsat do velkého technického průkazu. 

Pokud podnikáte, neměli byste zapomenout navštívit i živnostenský úřad a nahlásit změnu místa podnikání, případně oznámit změnu místa sídla u společnosti, pokud jej máte napsané v místě trvalého pobytu. K podnikání se vztahuje i nahlášení změny na zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení a finančním úřadu.

Změnu trvalého pobytu je určitě dobré ohlásit i na pojišťovnu, do banky případně na další společnosti se kterými máte uzavřen nějaký smluvní vztah.   

Tímto krokem jako prodávající uzavíráte prodej nemovitosti.